Pieniądze

Na czym polega dywersyfikacja portfela?

Dywersyfikacja majątku to najlepszy sposób na zarządzanie nim. Wiele osób uważa, że w ich wypadku takie rozwiązanie byłoby niepraktyczne, ale to spoty błąd. Kiedy decydujemy się na rozsądny podział portfela, nie tylko dajemy sobie większe bezpieczeństwo, ale także minimalizujemy ryzyko zbankrutowania na naszych inwestycjach czy umieszczenia wszystkich naszych oszczędności w rękach oszustów.

Podział naszych pieniędzy i innych środków


Dywersyfikacja to po prostu podział posiadanych przez nas dóbr. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku inwestycji, ale nie tylko. Możemy o niej mówić, kiedy decydujemy się na posiadanie kont w kilku różnych bankach, na przykład w zależności od tego, z jakiego tytułu będą pojawiać się na nich wpływy. Kiedy inwestujemy, dywersyfikacja polega na rozłożeniu naszych środków na różne inwestycje. Część z nich będzie więc przeznaczona na zakup akcji, część na obligacje, a jeszcze inną będziemy zamrażać w postaci przedmiotów kolekcjonerskich czy innych fizycznie posiadanych przez nas dóbr o znaczniej wartości.

Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu


Dywersyfikacja w pierwszej kolejności ma zapewnić nam bezpieczeństwo. Każdy z nas chce, żeby nasze inwestycje przynosiły ogromne zyski, ale nie zawsze jest to wykonalne. Podział naszego majątku minimalizuje jednak ryzyko tego, że całe nasze oszczędności przepadną. Trzymanie ich w różnej formie pozwala nam cały czas mieć określony zapas pod ręką w postaci tych inwestycji, które łatwo można spieniężyć, a dzięki temu, że inwestujemy na wielu różnych rynkach, zabezpieczamy się przed ewentualnym kryzysem na jednym z nich. Dywersyfikacja jest dla nas doskonałym rozwiązaniem, bez względu na to, jakimi środkami dysponujemy.

Dywersyfikuj na wygodne dla Ciebie sposoby


Nie ma jednego określonego sposobu na podział swojego majątku. Tak naprawdę strategia, którą obierzesz, powinna być w pełni dostosowana do twoich możliwości finansowych i oczekiwań. Bez względu na to, ile zarabiasz albo czy chcesz puścić swoje pieniądze w obieg, ważne jest, żeby nie trzymać wszystkich swoich środków w jednym miejscu. Pieniądze cały czas tracą na wartości, musimy więc działać tak, żeby cały czas ją zwiększać i chronić to, co nam zostało. Nawet trzymanie swoich pieniędzy na różnych kosztach oszczędnościowych będzie dla nas lepsze, niż schowanie wszystkiego w kieszeni.

Similar Posts